„Re-akció” elnevezésű rendezvényt tartottak iskolánkban 2021. október 21-én. Ez a rendezvény egy országos interaktív bűnmegelőzési programról szólt. Több célcsoportot megszólítva, interaktív módon, tapasztalatszerzésre építve adott át az életből merített szituációk megjelenítésén keresztül prevenciós ismereteket.
Először tanórák keretein belül kapcsolatteremtő, alapismereteket adó foglalkozásokon vettünk részt. Szó esett a fiatalkorúak börtönéről és az ottani élet körülményeiről. Láthattuk a bentlakók személyes életterét, olvashattunk tőlük leveleket, amelyben leírták odakerülésük okát és az ott eltöltendő idejük eddigi tapasztalatait.
Vagyonvédelmi alapismereteinket az előadók a következő óra keretein belül bővítették. Különböző szituációk eljátszásával világítottak rá a megelőzés fontosságára a hétköznapokban. Oktató videók által tanulhattunk a kifinomult rablási módszerek kivédéséről és a megfigyelési rendszerek működéséről és miértjéről.
A délutáni órákban az iskola udvarán intézkedéstaktikai-, önvédelmi- és kutyás bemutatót, valamint a tanórákon látottakat a gyakorlatban is megtekinthettük és láthattuk, hogy milyen könnyen válhatunk bűncselekmény áldozatává, vagy elkövetőjévé. Bemutatták, hogy a kutya alkalmazási lehetőségeit egy esetleges éles helyzetben, mint egy házkutatás, határellenőrzés, vagy komolyabb előre megtervezett bevetés során. Az önvédelemről részletes tájékoztatást kaptunk, hogy mikor és milyen eszközökkel felelhetünk meg a törvénynek áldozatként. Egy verekedés során most már tudjuk, hogy milyen eljárásban részesül az elkövető és az áldozat és ezt hogyan biztosítja leghamarabb a hatóság. Megtapasztalhattuk azt is, hogy egy előre beállított baleseti helyszínen miként működik együtt a rendőrség a társszervekkel.
A bemutató szerves elemét alkotta egy a rendőrség által hozott személygépjármű, amivel különböző szituációkat mutattak be, mint az ittas vezetés, csoportos és egyéni rongálás, többek között még az autó felgyújtását is szemléltették.
Véleményem szerint ez a prevenciós program nagyon hasznos kezdeményezés lehet, hiszen a bemutató alapján a legtöbb áldozat a hétköznapi emberekből adódik, és ezen emberek nagy részének nincs a tulajdonában az áldozattá válás megelőzésének tapasztalata. Számomra nagyon megrázó volt olvasni a fiatalkorúak börtönéből hozott leveleket, hiszen ezen írások szerzőit kortársaimnak vallhatom. Köszönöm szépen az iskolának és természetesen a program létrejöttéhez nélkülözhetetlen szerveknek a munkáját, hiszem, hogy közös erővel csökkenthetjük a bűnesetek számát.
Póti Regina, Szalai Kíra Leila