A Kodolányi János Gimnázium Könyvtárának Használati Szabályzata
A könyvtár feladata gyűjteményének folyamatos fejlesztése, feltárása, őrzése, gondozása és a használók számára a hozzáférés biztosítása.
1. A könyvtár használóinak köre
Az iskolai könyvtár korlátozottan nyilvános könyvtár: az iskola tanárai, tanulói és dolgozói számára nyújt szolgáltatásokat.
2. Beiratkozás és a szolgáltatások igénybevétele
Beiratkozáskor az olvasó kötelezettséget vállal a könyvtári szabályok betartására, minden könyvtárhasználó köteles a könyvtár rendjét megőrizni.
A beiratkozás az adatfelvétellel válik teljessé. (Megadandó adatok: név, születési adatok, lakcím, telefon, e-mail., osztály megjelölése, osztályfőnök neve). Kiskorúak és önálló keresettel nem rendelkezőek esetében a gondviselő neve is az alapadatok közé tartozik. A személyes adatok nyilvántartásának biztonságáért a könyvtáros a felelős.
A tanuló- és munkaviszony megszüntetése csak a könyvtári tartozás rendezése után történhet. Ezt a tényt a könyvtáros aláírásával igazolja. A leszámolás megkezdéséről a titkárság és a gazdasági hivatal tájékoztatja a könyvtárat. A könyvtári tartozások rendezéséről szóló igazolás ,- amely aláírás és bélyegző a leszámoló íven - hiánya esetén a leszámolás felfüggesztendő a tartozások rendezéséig.
3. Az állomány jogi és fizikai védelme
Minden olvasó az általa helyben használt, illetve a nevére kikölcsönzött dokumentumért anyagi és büntetőjogi felelősséggel tartozik. Ezek megrongálása vagy elvesztése esetén a kárt köteles megtéríteni.
Ennek módja
- egy ugyanolyan dokumentum megvétele.
- Ha ez nem lehetséges, akkor - egyeztetés alapján - egy másik, hasonló dokumentummal való pótlása.
- Nem beszerezhető dokumentum esetén az aktuális forgalmi árat köteles befizetni az olvasó az iskola gazdasági hivatalában, majd az erről szóló nyugtát lemásolásra bemutatni a könyvtárban.
Az elveszett dokumentum árát a könyvtár gyarapítására kell fordítani.
A kölcsönzött dokumentumokat a kölcsönző személy ugyanolyan állapotban köteles visszaszolgáltatni.
A félreértések elkerülése végett a már meglévő rongálódást, hiányokat a könyvtár kölcsönzés előtt jelezi.
3.1 A könyvtárhasználati szabályzat ismertetésének formái:
1. A gimnáziumi képzés 5. a 9. évfolyamán a tanév elején az osztályfőnök az SZMSZ mellékleteként ismerteti.
2. Az iskola honlapján a Könyvtár linkre kattintva olvasható.
3. A könyvtárban elolvashatja minden új beiratkozó.
A könyvtárhasználati szabályzat tudomásul vételét és elfogadását az olvasó beiratkozása jelzi.
A személyi változásokat (osztályváltás, lakcímváltozás stb.) a könyvtárban a könyvtárhasználónak kötelessége bejelenteni.
A lejárt kölcsönzési határidőkről elektronikus levélben értesítést kap az olvasó.
Két sikertelen felszólítás e-mail felszólítás után, figyelmeztetésként tájékoztatjuk az osztályfőnököt, majd a szülőt.
A könyvtárban a diákok csak felügyelet mellett tartózkodhatnak.
4. A könyvtárhasználat módjai, a könyvtár szolgáltatásai
- helyben használat
- kölcsönzés
- csoportos használat
4.1 Helyben használat
Az iskolai könyvtár elsődleges feladata, hogy gyűjteményével, és szolgáltatásaival az iskolában folyó oktató-nevelô munkát segítse. Ennek megfelelően a könyvtárhasználók számára lehetővé teszi teljes állománya egyéni és csoportos helyben használatát. A helyben használat a könyvtár olvasótermében történik.
Az iskolai könyvtár dokumentumai közül csak helyben használhatók:
- kézikönyvtári állományrész;
- különgyűjtemények (pl. folyóiratok, elektronikus dokumentumtár anyaga, CD, DVD).
A könyvtáros - tanár szakmai segítséget ad:
- az információforrások használatában
- a szellemi munka technikájának alkalmazásában
- a technikai eszközök használatában
- indokolt esetben könyvtárközi kölcsönzés biztosításával
4.2 Kölcsönzés
A könyvtárból bármely dokumentumot csak a könyvtáros - tanár(ok) vagy könyvtári asszisztens(ek) tudtával lehet kivinni. A könyvtárból kikölcsönzött dokumentumokat az olvasó köteles az előre meghatározott időpontig hibátlanul visszaszolgáltatni.
Dokumentumokat kölcsönözni csak a kölcsönzési nyilvántartásban való rögzítéssel szabad. Huntéka rendszerű elektronikus adatbázisban nyilvántartott dokumentumok esetében elektronikus kölcsönzés történik.
- A „kölcsönözhető könyv" minősítést kapott dokumentumok 4 hétre kölcsönözhetőek.
- A „kötelező olvasmány" minősítést kapott könyveket 3 hétig használhatják a diákok.
- A „tartós tankönyvek" kölcsönzése az adott tanév végéig biztosítható.
- (További részleteket lásd még: VI.sz. melléklet)
- A „tanórára kölcsönözhető" megjelölést kapott dokumentumok az adott napra vihetők el, indokolt esetben 3 napig is a tanulónál lehet
- A „tanári segédanyag" minősítést kapott dokumentumokat az adott szaktárgyat tanító kolléga mindaddig használhatja, amig a tantárgy tanításához szükséges
4.2.1 Ingyen tankönyvvel való ellátás
A 2020/21-es tanévtől minden diákunk ingyen tankönyvellátásban részesül. A tankönyvellátás könyvtári kölcsönzéssel valósul meg, ennek megfelelően diákjaink a tanév utolsó tanítási napjáig kötelesek visszaadni a könyvtárnak a „tartós tankönyv" minősítést kapott dokumentumokat a kötelező érettségi tárgyak tankönyvei és kiegészítő anyagai – atlaszok, táblázatok – kivételével..
A gimnázium minden évfolyamán kötelesek a tanulók a tanév utolsó tanítási napjáig azokat a tartós tankönyveket visszajuttatni a könyvtárnak, amelyeket már nem tanulnak tovább és a tantárgy nem kötelező érettségi tárgy.
A visszaadás ütemezése évfolyamonként történik, annak érdekében, hogy a könyvtárban a feladatok szervezhetőek maradjanak. Az osztályfőnök és a tanulók előzetes tájékoztatást kapnak arról, hogy az adott osztály mely napon rendezi adott évi könyvtári tartozásait. Az ütemezés betartása elsősorban a tanulók érdeke, mert csak így biztosítható a gördülékeny lebonyolítás, fennakadás, hosszas várakozás nélküli könyvvisszavétel.
A kötelező érettségi tantárgyak esetében, legkésőbb a szóbeli érettségi vizsga megkezdéséig minden ingyen tankönyv ellátásban részesülő tanuló megtarthatja tankönyveit és az azokhoz kapcsolódó kiegészítő anyagokat (pl.: függvénytáblázat, történelmi, , földrajzi és irodalmi atlaszokat). Szóbeli érettségi vizsgáját azonban csak akkor kezdheti meg, ha a vizsga igazgatójának vagy osztályfőnökének átadta a könyvtártól kapott írásos igazolást tartozásai rendezéséről.
Az egyes tantárgyak tanulásánál használt nyomtatott munkafüzetek nem minősülnek tankönyvnek, ezeket a tanulók saját forrásból szerzik be.
A korlátozások egyéni elbírálás, alapján feloldhatók (pl. fogyatékkal élő tanuló esetében), Az egyéni helyzetek mérlegelése mindig annak az alapelvnek alapján történik, hogy a könyvtár szolgáltatásaival az iskolában folyó oktató-nevelő munkát támogatja.
4.2.2 Az elveszett, megrongálódott dokumentumok árának megtérítése
Az elveszett vagy megrongált (firkálás, kivágás, szakadás, hiány) dokumentumot az olvasó köteles egy kifogástalan példánnyal vagy a könyvtár által meghatározott más művel pótolni.
4.2.3 A tanári kar dokumentum-ellátása
Az iskola tanárai esetében a tanítás során közvetlenül, mindennap, folyamatosan használt könyvek a tanár teljes munkaviszonya idejére korlátozás nélkül kikölcsönözhetőek.
Azok a dokumentumok, amelyek használata eseti, ugyanolyan elbírálásban részesülnek, mint a tanulók esetében.
A tantestület tagjai azokat a könyveket, amelyek elavultak vagy már nem használatosak visszajuttatják a könyvtárba, ezáltal is biztosítva a nyilvántartások pontosságát, a könyvtár állományának korszerűségét, csökkentve a könyvtári könyvek elkallódásának veszélyét.
4.2.4 Kölcsönzési határidők hosszabbítása, előjegyzés
A kölcsönzési határidő egy – indokolt esetben - két alkalommal meghosszabbítható újabb periódusra. A több példányos kötelező és ajánlott olvasmányok kölcsönzési határidejének hosszabbítása szükség esetén maximálisan 4 hét lehet.
A kölcsönzésben lévő dokumentumok előjegyezhetők.
4.3 Csoportos használat
Az osztályok, tanulócsoportok, szakkörök részére az osztályfőnökök, szaktanárok könyvtárhasználatra épülő szakórákat, foglalkozásokat is tarthatnak. A szakórák, foglalkozások megtartásához, a könyvtáros-tanár szakmai segítséget ad előzetes egyeztetés alapján.
Az informatika tantárgy keretében, a 9. évfolyamon, a pedagógiai programban rögzített
tanmenet szerinti könyvtárhasználati foglalkozásokat a könyvtáros-tanár tartja.
5. A könyvtár egyéb szolgáltatásai:
- információszolgáltatás,
- szakirodalmi témafigyelés,
- irodalomkutatás,
- ajánló bibliográfiák készítése
- könyvtárközi kölcsönzés
Tájékoztató szolgálat keretében eligazítást ad a könyvtár és dokumentumai használatához szükséges ismeretekről, valamint bibliográfiai és ténybeli adatszolgáltatást nyújt.
Segíti az iskolai munkához, a különböző versenyekhez, iskolai ünnepélyekhez szükséges irodalomkutatást, esetenként témafigyelést, önálló irodalomkutatást is végez.
Igény esetén közreműködik a könyvtárhasználatra épülő tanítási órák, tanórán kívüli foglalkozások rendszerének kialakításában, előkészítésében, megtartásában, a szaktanárok előzetes jelzése alapján.
Az iskola gyűjteményében megtalálható dokumentumokról - a megfelelő jogszabályok figyelembe vételével - másolatot is készíthet a könyvtáros-tanár, ha ehhez rendelkezik a szükséges berendezésekkel.
5.1 Számítógépes informatikai szolgáltatások
- iskolai helyi internetes hálózat segítségével információközvetítés
- számítógépes adatbázis létrehozása (Qulto - Huntéka)
- Interneten keresztül elérhető országos és világméretű katalógusokhoz való hozzáférés biztosítása
- dokumentumokhoz való hozzájutás segítése
- olvasókkal történő információcsere
6. Nyitva tartás
A könyvtár a tanév minden tanítási napján nyitva tart. Az alábbiak szerint:
● Hétfő: 7.45 – 15.00
● Kedd: 7.45 – 15.00
● Szerda: 7.45 – 15.00
● Csütörtök: 7.45 – 15.00
● Péntek: 7.45 – 14.00
7. Magatartás a könyvtárban
A könyvtárban folyó munkához feltétlenül szükséges csend és rend megtartása érdekében az iskolai könyvtárban csak azok a tanulók tartózkodjanak, akik tanulni, kutatni, olvasni szeretnének. A rend a tisztaság és a dokumentumok épségének megőrzése miatt az enni-innivalót a könyvtáron kívül kell elfogyasztani. A könyvtári számítógépeket úgy kell használni, hogy az olvasóteremben tartózkodók zavartalanul folytathassák munkájukat. A könyvtár informatikai eszközeinek épségére, szabályos működtetésére mindenkinek kötelessége ügyelni. Amennyiben rongálás történik, akkor a használó anyagi felelősséggel tartozik, s a kárt megtéríteni köteles.
A könyvtári könyv, folyóirat, elektronikus dokumentum valamint a berendezés is köztulajdon; ennek megfelelően kell vigyázni rájuk. Rongálásuk esetén az anyagi felelősséget a károkozó viseli és a kárt köteles megtéríteni.
A polcról levett könyveket mindig az asztalon kell hagyni!
Táskát, kabátot, kikapcsolt mobiltelefont a bejárati ajtónál, a kijelölt helyen kell elhelyezni.
A tanulók a házirend részeként ismerik meg a könyvtárhasználat szabályait, és ezzel ennek betartása rájuk nézve kötelezővé válik.