A logisztikai munka rejtelmei és szépségei

Több helyen olvastuk már ezt a fogalmat, hogy logisztika, de eddig nem tudtuk igazán mit jelent ez a szó, mivel foglalkoznak ezen a területen az emberek? Miért is jó logisztikusnak lenni? Interjú alanyunk egyikünk édesanyja, Valacsay Éva, aki egy multinacionális termelő cégnél dolgozik Székesfehérváron. Sok mindent hallottunk már erről a szakmáról, de igazán részletesen még nem beszélgettünk erről. Az interjúban tegeződünk, mivel régóta ismerjük őt. (Az interjúhoz kapcsolódó cég nevét valamint, hogy konkrétan mit gyárt, nem írtuk le, mivel nem kértünk engedélyt erre a vállalattól. Illetve úgy tettük fel a kérdéseket, hogy az közvetlenül ne kapcsolódjon egy konkrét vállalathoz.)

Mi az, hogy logisztika illetve mi a feladata?

A logisztika alapfeladata nagyon leegyszerűsítve az anyag vagy áru megfelelő minőségben, a kért mennyiségben és időben a rendeltetési helyére történő eljuttatása. A supply chain management feladata ezt megszervezni.

Mit jelent az, hogy supply chain management?

Az ellátási lánc (anyag, áru útjának) megszervezését, az ehhez szükséges megfelelő képzettségű dolgozók és eszközök biztosítását supply chain managementnek hívjuk. Minél nagyobb egy cég, annál összetettebb és bonyolultabb ez a feladatkör.

Mit jelent ez egy multinacionális (nemzetközi) termelő cégnél?

Egy termelő cégnél be kell tudni időben szerezni az anyagot a termeléshez. Ezt raktározni kell, majd ezt el kell juttatni a termelésbe a raktárból. Itt a késztermék legyártása és a csomagolása után a termék bekerül a késztermékraktárba, ahol raktározzák, amíg kiszállításra kerül az áru a vevőhöz.

Egy termék előállításához nagyon sokféle alapanyagot kell beszerezni egyszerre több beszállítótól. Valamint általában egy nagyobb vállalat nem csak egyféle terméket gyárt. Ami még tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a vevők köre is széles palettán mozog, akiket időre kell kiszolgálni.

Melyik területen dolgoztál eddig a logisztikán?

Gyártástervezőként kezdtem (ő az, aki megadja a termelésnek mit, mikor és mennyit gyártson), majd projektekkel foglalkoztam, később a gyártástervezők és vevői kapcsolattartók csoportvezetője voltam. Ezután átkerültem a központi logisztikára, a beszerzés területére. Jelenleg pedig ismét projektfeladatokkal foglalkozom. Új termékek bevezetésének logisztikai támogatását végezzük több kollégámmal együtt.

Akkor ez azt jelenti, hogy már régóta dolgozol ennél a cégnél.

Igen, idén lesz 20 éve.

Nem unalmas ugyanannál a vállalatnál eltölteni ennyi időt?

Nem gondolnám, hogy az lenne. Mint ahogy említettem több területen is dolgoztam, illetve kipróbálhattam tudásomat, képességeimet a logisztikán belül, valamint mindig érdekes és változatos feladatokat kaptam. Csoportvezetőként pedig lehetőségem volt megmutatni vezetési képességeimet is. Itt már nagyobb felelősségem volt, mivel nem csak a napi munkában kellett megfelelnem, hanem egy csapat napi munkáját kellett irányítanom, illetve olyan riportokat, beszámolókat kellett összeállítani a munkánkról, ami alapján a felső vezetőség döntéseket hozott.

Akkor ez azt jelenti, hogy szeretsz ennél a cégnél dolgozni?

Igen, szeretek. Mint ahogy említettem változatos a munkám. Emellet sok más területtel együtt dolgozom a logisztikán kívül, mint például a mérnökség, termelés, pénzügy. Betekintést nyerhetek a közös munka során az ő munkájukba is, megismerhetem, hogy mivel foglalkoznak, miért fontos az ő munkájuk.

Ami nagyon jó dolog még, hogy más országok embereivel is kapcsolatba kerülök a munkám során, amit többek között annak köszönhetek, hogy egy multinacionális környezetben dolgozom. Napi szinten tartjuk a kapcsolatot a konszern (több vállalatból álló cégcsoport) más egységeivel. Például németországi, mexikói, kínai kollégáinkkal. Valamint lehetőségem volt illetve van a munkám során a vevőinkkel, beszállítóinkkal is együtt dolgozni. Ezek mind a logisztikával együtt járó feladatok is egyben.

Tudnál említeni néhány nagyobb vevői nevet, akiknek szállítotok?

Igen, például BMW, Audi, Daimler, Porsche.

Melyik területen dolgoztál illetve dolgozol a legszívesebben?

Nehéz választani. Mindegyik terület szeretem illetve szerettem csinálni. Talán a mostani feladatomat szeretem a legjobban, mert itt tudom kihasználni legjobban a különböző területeken (beszerzés, gyártástervezés, vevői kapcsolattartás) megszerezett tudásomat. A projektes munka egy összetettebb gondolkodásmódot kíván meg, mivel egyszerre kell gondolkozni beszerzési, tervezői szemmel. A feladatok itt nehezebben határolhatóak el az egyes munkaköröktől.

Van-e olyan terület, amelyet szívesen kipróbálnál még a logisztikán belül?

Érdekesnek tartom a munkát a raktározás területén. Például kiszámolni azt, hogy mekkora az optimális raktárhely mérete az alapanyagoknak a vevői igények, az alapanyag beszerzés gyakorisága és az alapanyag méretei alapján. Vagy az anyag útvonalának optimális megtervezése az alapanyag raktárak, a termelés és a késztermék raktárak között.

Szerinted milyen képességekkel, készségekkel illetve tudással kell rendelkezni annak, aki logisztikai területen szeretne dolgozni?

Aki ezt a pályát választja, mindenképpen tanuljon nyelveket. Ma már az angol nyelv alap, de a több nyelv ismerete segít az elhelyezkedésben a munkaerőpiacon.
Továbbá tudni kell rendszerben gondolkodni. Fontos a gyors döntéshozatali képesség, és a logikus gondolkodásmód.
Aki ezt a pályát választja, szeressen emberekkel együtt dolgozni, valamint jó csapjátékosnak kell lennie, mivel egy feladat elvégzése általában több emberen múlik.
Fontos még, hogy otthonosan mozogjon a Microsoft Office programok használatában, mert például a nagy mennyiségű számadatok feldolgozása jó Excel ismeret nélkül nem fog menni.
Valamint nem árt, ha van egy logisztikai vagy gazdasági diplomája az embernek, főleg ha tovább szeretne lépni (specialista lehessen egy adott területen) ill. vezető beosztásban akar dolgozni.

Köszönjük ezt az érdekes és számunkra tartalmas interjút. Reméljük, hogy sikerült betekintést nyújtanunk az interjú olvasóinak a logisztika rejtelmeibe és szépségébe.

Készítette: Tóth Martin, Nánási Máté 9.B
Copyright © 2009 Kodolányi János Gimnázium
H-8000 Székesfehérvár, Szabadságharcos út 57. Tel: 22/502-331
Impresszum

EFOP LOGO