Környezettudatosság

Napjainkban globális felmelegedés fenyegeti Földünket. De mi is az a globális felmelegedés? Ez a fogalom a Föld átlaghőmérséklet növekedését jelenti. A felmelegedés fő okai az emberi tevékenységek, a magas szén-dioxid kibocsájtás. A 20. században és különösen az utóbbi évtizedekben ez gyorsabb volt, mint a megelőző néhány évszázadban. A rossz hír, hogy ez a folyamat várhatóan folytatódik.

Mit tehetsz te azért, hogy lassítsd ezt a folyamatot? Nyilván egymagad nem tehetsz ez ellen semmit, de ha mindenki próbálna leadni az igényeiből, spórolna, és nem pazarolna energiát, vizet, és egyéb erőforrásokat, akkor az emberek lassíthatnák ezt a folyamatot. Ehhez persze „globális együttműködés” kell! Ha például lekapcsolod a lámpát ott, ahol éppen nincs senki, akkor energiát takarítasz meg. Ha lehet, akkor kerüld a kádban fürdést, maradj a zuhanyzásnál. A zuhanyzáshoz kevesebb meleg víz szükséges, a víz melegítésekor pedig energiára van szükség, így ha kevesebb meleg vizet fogyasztasz, akkor energiát spórolsz meg.

Ha megy a fűtés, akkor ne az utcát fűtsd! Persze télen is kell szellőztetés, de huzamosabb ideig ne nyisd ki az ablakot, ha megy a fűtés, hisz olyankor rengeteg energiát pazarolsz.

Co2-t persze más is termel sajnos. Az autók és a gyárak rengeteget bocsájtanak ki belőle.

Az elektromos autó vajon jó megoldás? Ezt személy szerint nem tudom megválaszolni, de egyes internetes cikkek szerint nem, ugyanis az autó, és az akkumulátorok előállítása során az üzemanyag égetéskor megspórolt Co2 ugyan úgy létrejön.

Miért nem használnak több megújuló energiaforrást? Az ilyen kérdéseknél általában mindig kapunk valamilyen észszerűnek tűnő magyarázatot, amely néha egy baromság is lehet, ha jobban belegondolunk. Most egy példát hoztam ide. Ez pedig nem más, mint a szélerőmű. Azt mondják, azért nem jó a szélerőmű, mert lecsapja a madarakat. Hát én szeretem az állatokat, de amelyik madár nem vesz észre egy szélerőművet, az hadd menjen, nem? De lehet persze, hogy a nagy részük észreveszi, csak van az ilyen „kamikaze” madár, aki gubbaszt a faágon az erőművet nézve... majd megszólal: „Én nem kerülök” – PUFF. De persze van aki azt mondja, hogy oké, igaz, de az éjszakai madarak nem látják az erőműveket. Melyik éjszakai madárra gondoltál? Hát például a bagoly. A bagoly? Akinek akkora szeme van, mint a tehén feje, ráadásul 180 fokban forog a feje? Hát nem elég, hogy odafelé az erőművet nézi, de még visszafelé is. Természetesen ez csak a poénos része volt, nem kell komolyan venni, de néha azért érdemes elgondolkodni az ilyen dolgokon.

Mindenképpen jó, ha óvjuk a környezetünket hiszen ez nagyon fontos az emberiség jövőjére nézve. Próbáljunk odafigyelni arra, hogy ne szennyezzük a Földet! Befejezésül pedig Gurabi tanár úr bölcs gondolatát hoztam el, ami így szól: „Nem kell félnünk a globális felmelegedéstől, hiszen az élet nem fog megszűnni ilyen könnyen. Maximum az emberiség fog eltűnni.”

Szerkesztette: Varga Kristóf; Balogh Dániel
Copyright © 2009 Kodolányi János Gimnázium
H-8000 Székesfehérvár, Szabadságharcos út 57. Tel: 22/502-331
Impresszum

EFOP LOGO